lausanne.jpgPhoto: https://www.lausanne-tourisme.ch/en/

Time control type: Standard
Time control description: 90'/40 moves + 30'/end & 30" increment
Number of rounds: 11
Tournament system: Round-Robin
Number of players: 12

Rajtlista: 

1. Aleksandra Goryachkina (Russia), 2. Alexandra Kosteniuk (Russia), 3. Zhao Xue (China), 4. Antoaneta Stefanova (Bulgaria), 5. Harika Dronavalli (India), 6. Anna Muzychuk (Ukraine), 7. Mariya Muzychuk (Ukraine), 8. Pia Cramling (Sweden), 9. Marie Sebag (France), 10. Ju Wenjun(China), 11. Nana Dzagnidze (Georgia), 12. Alina Kashlinskaya (Russia).

 

Overall standings after two legs in Skolkovo and Monte Carlo:

1. Humpy Koneru (293 points; 2 events)
2. Aleksandra Goryachkina (253 points; 2 events)
3. Kateryna Lagno (180 points; 2 events)
4. Alexandra Kosteniuk (178 points; 2 events)                                                        
5-6. Ju Wenjun (120 points; 1 event)
5-6. Harika Dronavalli (120 points; 2 events)
7. Elisabeth Paehtz (95 points; 2 events)
8. Valentina Gunina (85 points; 2 events)
9. Anna Muzychuk (80 points; 1 event)
10. Pia Cramling (70 points; 2 events)
11. Mariya Muzychuk (60 points; 1 event)
12. Alina Kashlinskaya (45 points; 1 event)
13-14. Nana Dzagnidze (35 points; 1 event)
13-14. Zhao Xue (35 points; 1 event)
15-16. Antoaneta Stefanova (25 points; 1 event)
15-16. Marie Sebag (25 points; 1 event)

 

Round 1

Aleksandra Goryachkina (RUS) – Alina Kashlinskaya (RUS)
Alexandra Kosteniuk (RUS) – Nana Dzagnidze (GEO)
Zhao Xue (CHN) – Ju Wenjun (CHN)
Antoaneta Stefanova(BLG) – Marie Sebag (FRA)
Harika Dronavalli (IND) – Pia Cramling (SWE)
Anna Muzychuk (UKR) – Mariya Muzychuk (UKR)

Round 2

Alina Kashlinskaya (RUS) – Mariya Muzychuk (UKR)
Pia Cramling (SWE) – Anna Muzychuk (UKR)
Marie Sebag (FRA) – Harika Dronavalli (IND)
Ju Wenjun (CHN) – Antoaneta Stefanova(BLG)
Nana Dzagnidze (GEO) – Zhao Xue (CHN)
Aleksandra Goryachkina (RUS) – Alexandra Kosteniuk (RUS)

Round 3

Alexandra Kosteniuk (RUS) – Alina Kashlinskaya (RUS)
Zhao Xue (CHN) – Aleksandra Goryachkina (RUS)
Antoaneta Stefanova(BLG) – Nana Dzagnidze (GEO)
Harika Dronavalli (IND) – Ju Wenjun (CHN)
Anna Muzychuk (UKR) – Marie Sebag (FRA)
Mariya Muzychuk (UKR) – Pia Cramling (SWE)

Round 4

Alina Kashlinskaya (RUS) – Pia Cramling (SWE)
Marie Sebag (FRA) – Mariya Muzychuk (UKR)
Ju Wenjun (CHN) – Anna Muzychuk (UKR)
Nana Dzagnidze (GEO) – Harika Dronavalli (IND)
Aleksandra Goryachkina (RUS) – Antoaneta Stefanova(BLG)
Alexandra Kosteniuk (RUS) – Zhao Xue (CHN)

Round 5

Zhao Xue (CHN) – Alina Kashlinskaya (RUS)
Antoaneta Stefanova(BLG) – Alexandra Kosteniuk (RUS)
Harika Dronavalli (IND) – Aleksandra Goryachkina (RUS)
Anna Muzychuk (UKR) – Nana Dzagnidze (GEO)
Mariya Muzychuk (UKR) – Ju Wenjun (CHN)
Pia Cramling (SWE) – Marie Sebag (FRA)

Round 6

Alina Kashlinskaya (RUS) – Marie Sebag (FRA)
Ju Wenjun (CHN) – Pia Cramling (SWE)
Nana Dzagnidze (GEO) – Mariya Muzychuk (UKR)
Aleksandra Goryachkina (RUS) – Anna Muzychuk (UKR)
Alexandra Kosteniuk (RUS) – Harika Dronavalli (IND)
Zhao Xue (CHN) – Antoaneta Stefanova(BLG)

Round 7

 Antoaneta Stefanova(BLG) – Alina Kashlinskaya (RUS)
Harika Dronavalli (IND) – Zhao Xue (CHN)
Anna Muzychuk (UKR) – Alexandra Kosteniuk (RUS)
Mariya Muzychuk (UKR) – Aleksandra Goryachkina (RUS)
Pia Cramling (SWE) – Nana Dzagnidze (GEO)
Marie Sebag (FRA) – Ju Wenjun (CHN)

Round 8

Alina Kashlinskaya (RUS) – Ju Wenjun (CHN)
Nana Dzagnidze (GEO) – Marie Sebag (FRA)
Aleksandra Goryachkina (RUS) – Pia Cramling (SWE)
Alexandra Kosteniuk (RUS) – Mariya Muzychuk (UKR)
Zhao Xue (CHN) – Anna Muzychuk (UKR)
Antoaneta Stefanova(BLG) – Harika Dronavalli (IND)

Round 9

Harika Dronavalli (IND) – Alina Kashlinskaya (RUS)
Anna Muzychuk (UKR) – Antoaneta Stefanova(BLG)
Mariya Muzychuk (UKR) – Zhao Xue (CHN)
Pia Cramling (SWE) – Alexandra Kosteniuk (RUS)
Marie Sebag (FRA) – Aleksandra Goryachkina (RUS)
Ju Wenjun (CHN) – Nana Dzagnidze (GEO)

Round 10

Alina Kashlinskaya (RUS) – Nana Dzagnidze (GEO)
Aleksandra Goryachkina (RUS) – Ju Wenjun (CHN)
Alexandra Kosteniuk (RUS) – Marie Sebag (FRA)
Zhao Xue (CHN) – Pia Cramling (SWE)
Antoaneta Stefanova(BLG) – Mariya Muzychuk (UKR)
Harika Dronavalli (IND) – Anna Muzychuk (UKR)

Round 11

Anna Muzychuk (UKR) – Alina Kashlinskaya (RUS)
Mariya Muzychuk (UKR) – Harika Dronavalli (IND)
Pia Cramling (SWE) – Antoaneta Stefanova(BLG)
Marie Sebag (FRA) – Zhao Xue (CHN)
Ju Wenjun (CHN) – Alexandra Kosteniuk (RUS)
Nana Dzagnidze (GEO) – Aleksandra Goryachkina (RUS)

Szerző: Sakk-mester  2020.02.04. 06:53