Meglepetésre, ám mindenképp megérdemelten, kiélezett küzdelmet követően a 24 éves orosz Dubov Danyiil nyerte a világbajnok Magnus Carlsen által létrehozott Chess Tour versenysorozat második állomását; a  Lindores Abbey Rapid Challenge internetes tornát, a velejáró 45 000 dollárt és a döntőbejutást - Figyelemreméltó versenygyőzelmét követő nyilatkozata, melyben elmondja, többre értékelte volna a második helyet a szerényebb jövedelmezés ellenére is, ha azt Carlsen legyőzésével éri el - nagy tisztelettel szól a világbajnokról, szemben azokkal a sakk-nyikhajokkal, akik türelmetlenül várják a világelső-világbajnok bukását.

Kedves Bloglátogatóm! E bejegyzésben a versennyel kapcsolatban minden lényeges információt (eredmények, játszmák) megtalál - Ki dicsőül meg ma? Magyar nem, az biztos?! Hacsak a kommentátor Lékó Péter nem!  Végsőkig kiélezett párharcban, a harmadik minimeccsen dől el a bajnoki cím sorsa Nakamura és Dubov között - A két sakkfenomén még ma is "kiszolgálja" a sakkdrukkereket - Első minimeccsüket a döntőben Nakamura nyerte 2,5:1,5 arányban, a másnapi visszavágón Dubov lemásolta az előzőnapi eredményt a javára - Most itt állunk a "talányban".

Túl vagyunk a döntő első versenynapján, amin az amerikai Nakamura 2,5:1,5 arányban nyerte meg az első minimeccset az orosz Dubov ellen - Holnap (16-02) a második minimeccs lejátszására kerül sor.

A mai (05-31) szünnap után hétfőn a döntővel folytatódik a Lindores Abbey Rapid Challenge onlájn rapid sakkverseny - Megérdemelten, ám némi meglepetésre, nem várt eredményeket produkálva jutott a döntőbe az amerikai Nakamura és az orosz Dubov.

Nem elég, hogy a világbajnok harmadik meccsre kényszerült Nakamurával - ott el is bukott és a döntőt Nakamura-Dubovval játssza - A mindent eldöntő harmadik minimeccsükön Nakamura megszerezte a vezetést, Carlsennek még sikerült a rapid-partikat döntetlenre hozni, ám az armageddont elvesztette - Így a világbajnok csak nézője lesz a döntőnek.

Meglepték a sakkvilágot a tegnapi meccseredmények - Carlsen elsöprő arányú győzelmét követően esélytelennek találták a szakértők Nakamurát a visszavágásra - Nakamura nem hitt nekik és 2,5:1,5 arányban legyőzte a világbajnokot - mai, harmadik meccsükre "kárhoztatva" őt - A továbbjátszás kivívását a kínai fiútól Ding-től várták Dubovval szemben - az orosz "tett" a várakozásra, másodszor is legyőzte riválisát és páholyból nézve várja a mai (05-30) Carlsen-Nakamura párharc kimenetelét.

A Carlsen hurrikán elsöpörte Nakamurát 3:0(!) -  Első meccsükön le sem kellett játszani a negyedik partit - A 24 éves orosz srác; Dubov 2,5:1,5 arányban legyőzte az esélyesebb  kínai Dinget - Ma (05-29) a visszavágó meccsekre kerül sor.

Négy nemzet fiai találkoznak az elődöntőben: Carlsen-Nakamurával, Ding-Dubovval küzd a döntőbekerülésért.

A felső ág ászai (Nakamura és Carlsen) bejutottak az elődöntőbe - Az alsó ági egy nemzetbeliek, a kínaiak (Ding és Yu) és az oroszok (Dubov és Karjakin) ma (05-27) a harmadik minimeccsüket játsszák.

Nakamura, Aronyan elleni második minimeccs győzelmével kvalifikálta magát az elődöntőbe - A kínai tusakodás továbbfolytatódik (05-27) Ding és Yu között - Ma (05-26) kerül sor a Carlsen:So és a Dubov: Karjakin közötti második minimeccsre - Az első meccseket az elől állók nyerték.

Míg a KO szakasz első napján mindkét minimeccsen az összes parti (10) lejátszásra került és csak az armageddon döntött a győztes személyéről, addig a második versenynapon a győztesek számára elég volt három-három parti - Dubov:Karjakin 3:0! Carlsen:So 2,5:0,5.

A KO szakaszban minden párharc három minimeccsben dől el, az jut tovább aki a háromból kettőt megnyer - Egy meccs 4 rapid partiból és egy hirtelen-halálból áll, már ha az első négy parti eredménye döntetlen -  Nakamura-Aronyan és  Yu-Ding első minimeccse az armageddonban dőlt el az elől állók javára - Hétfőn jön a visszavágó! -  Ma a Carlsen-So, Dubov-Karjakin közötti első meccsekre kerül sor.

A KO szakasz párosítása: Nakamura-Aronyan, Carlsen-So, Yu-Ding, Dubov-Karjakin - A mini meccsek négy rapid játszmából (15-15 perc +10 másodperc lépésenként) állnak, ha az eredmény döntetlen akkor jön a hirtelen-halál, az armageddon: ahol világos 5, sötét 4 perc gondolkodási időt kap  - A világos színnel játszó csak nyeréssel juthat tovább, sötétnek elég a döntetlen elérése is a továbbjutáshoz.

Az alapszakaszt az amerikai sakkfenomén Hikaru Nakamura veretlenül, 11 játszmából szerzett 7,5 ponttal nyerte -  A világbajnok Magnus Carlsennél (11/6) rezgett a léc, ám az utolsó fordulós győzelmével (négyes)holtversenyes (Yu, So, Ding)  harmadikként kvalifikálta magát a legjobb nyolc közé - A második helyre Szergej Karjakin lépett fel (11/7) - A hetedik-nyolcadik helyre Dubov és Aronyan érkezett meg - Holtversenyes társuk Griscsuk búcsúzott a verseny kieséses szakaszától - Egyetlen versenyző maradt nyeretlen: a kínai Wei.

------------

Nem kell sokat várni az elitsakkra szomjúhozóknak - Ma (05-19) kezdetét veszi egy picit nagyobb tétért (közel tízszerese az előzőnek - Steinitz Emlékverseny) való küzdelem - Carlsen a (havi) zsebpénz után megkeresheti a havi rezsire valót - Azért a fődíj, az a 45 000 dollár kissé több annál - Addig is lehet latolgatni az esélyeket - nekünk magyaroknak nagyon fáj, hogy a világranglista tizenharmadik helyezés nem elég ahhoz, hogy legjobbunkat - az első 13 legfiatalabbját! - Rapport Richárdot e nemes gyülekezetben találjuk - Éljen és virágozzék a Magyar sakkdiplomácia! Hajrá, Magyar Sakkszövetség! Hajrá, Magyar Sakkozásért alapítvány! - A meghatározó személyek itt is, ott is ugyanazok...