1_76_9.jpg

 

 

Final position:

1. "Bronze Horseman" - 17 command points out of 18 possible (the sum of personal points - 35), 2. SHFM - 14 (35.5), 3. "Youth" - 14 (34), 4. "Rook "- 11 (31.5), 5. School of M. Botvinnik - 10 (30.5), 6. Communist Party of the Russian Federation - 9 (27.5), 
7. SShOR ShSh - 6 (23.5), 8. Achimgaz YNAO - 6 (22.5), 9. "Cimmeria" - 2 (14.5), 10. Moscow region - 1 (15.5).

 

-------------

 

Final position:

1. FShM - 16 (25), 2. "Ugra" - 15 (28), 3. "Cimmeria" - 12 (22), 4. SShOR ShSh-1 - 11 (23.5), 5. Moscow region - 11 (19), 6. Ladya (Republic of Tatarstan) - 9 (17), 7. Achimgaz YNAO - 8 (17.5), 8. SSHOR ShSh-2 - 8 (17.5), 9 . "Amazons YADDA" - 7 (16), 10. FSHNO - 7 (14), 11. 

FShM won the Russian Women's Championship

On Saturday, November 28, the matches of the final, ninth round of the Russian championships among men's and women's teams took place at the Sochi Grand Hotel "Zhemchuzhina". 

In the men's tournament "Bronze Horseman" from St. Petersburg, who had secured first place the day before, he met with the Moscow team of the Communist Party. The champions came out to the match with almost the main line-up (they made a substitution only on board 6), but failed to win the ninth victory. In the beginning, the St. Petersburg team took the lead - Alexander Shimanov beat Alexey Kornev, but Sergei Rublevsky equalized the score, defeating Vladimir Fedoseev. The remaining 4 games ended in a draw; match score - 3: 3. 

Also, "Molodezhka" (Tyumen region) and M. Botvinnik's School (Moscow) went their separate ways. Thanks to this result, FSM (Moscow) broke through to the second place, beating Achimgaz YANAO 5: 1. “Cimmeria” (Republic of Crimea) lost to SShOR ShSh (St. Petersburg) 2: 4, and “Ladya” (Republic of Tatarstan) defeated the team from the Moscow region with a score of 5.5: 0.5. 

Final position:

1. "Bronze Horseman" - 17 command points out of 18 possible (the sum of personal points - 35), 2. SHFM - 14 (35.5), 3. "Youth" - 14 (34), 4. "Rook "- 11 (31.5), 5. School of M. Botvinnik - 10 (30.5), 6. Communist Party of the Russian Federation - 9 (27.5), 
7. SShOR ShSh - 6 (23.5), 8. Achimgaz YNAO - 6 (22.5), 9. "Cimmeria" - 2 (14.5), 10. Moscow region - 1 (15.5). 


Results of the 9th round of the women's championship:

"Turbo pump" (Voronezh region) - FShM 0.5: 3.5, Achimgaz YANAO - "Yugra" 0.5: 3.5, SSHOR ShSh-1 - FShNO (Nizhny Novgorod region) 1.5: 2.5, NRU BelSU (Belgorod Region) - Cimmeria 0: 4, Moscow Region - Amazons YADDA (Kursk Region) 2.5: 1.5, SSHOR ShSh-2 - SC Tolpar (Republic of Bashkortostan) 4: 0 ...

An unexpected defeat in the final round left the St. Petersburg team SShOR ShSh-1 behind the prize-winners.

Final position:

1. FShM - 16 (25), 2. "Ugra" - 15 (28), 3. "Cimmeria" - 12 (22), 4. SShOR ShSh-1 - 11 (23.5), 5. Moscow region - 11 (19), 6. Ladya (Republic of Tatarstan) - 9 (17), 7. Achimgaz YNAO - 8 (17.5), 8. SSHOR ShSh-2 - 8 (17.5), 9 . "Amazons YADDA" - 7 (16), 10. FSHNO - 7 (14), 11. " 


Championship page

Online broadcast Video broadcast of the

9th round with comments by Grandmaster K. Sychev

Photos by Vladimir Barsky



 

Ma a negyedik fordulóra kerül sor az orosz férfi és női sakk-csapatbajnokságban  - Az orosz szövetség példát mutatott a magyar sakk-szövetségnek, hogy milyen elővigyázatossággal és milyen körülmények között célszerű versenyt szervezni koronavírus-járvány idején.

live_4.png 

 

 Férfiak:

results

  1. Bronze Horseman (Saint-Petersburg) (RateSr: 2658, Additional1: 17 / Additional2: 35)
Bo. Name Rate. FED. FIDE code Gr 1 2 3 4 five 6 7 eight nine Glasses Party RateSr
1 GM Vitiugov Nikita 2726 RUS 4152956 GR ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 4.0 7 2644
2 GM Matlakov Maxim 2690 RUS 4168003 GR 1 1 1 ½ ½ 1 ½ 5.5 7 2613
3 GM Fedoseev Vladimir 2677 RUS 24130737 MC 1 1 ½ 1 1 0 ½ 0 5.0 eight 2557
4 GM Sakaev Konstantin 2611 RUS 4104226 kms ½ ½ 0 1 ½ ½ ½ 3.5 7 2529
five GM Khairullin Ildar 2619 RUS 4151348 MC 1 0 1 ½ 1 ½ 4.0 6 2446
6 GM Pavel Ponkratov 2626 RUS 4157800 MC 0 ½ ½ 1 1 1 4.0 6 2470
7 GM Goganov Alexey 2600 RUS 24109959 MC ½ 1 1 ½ 0 ½ ½ 4.0 7 2436
eight GM Shimanov Alexander 2589 RUS 4198603 MC 1 1 1 1 0 1 5.0 6 2351
  2. FShM (Moscow) (RateSr: 2667, Extra1: 14 / Extra2: 35.5)
Bo. Name Rate. FED. FIDE code Gr 1 2 3 4 five 6 7 eight nine Glasses Party RateSr
1 GM Najer Evgeniy 2646 RUS 4118987 GR ½ ½ 0 ½ ½ 1 3.0 6 2637
2 GM Malakhov Vladimir 2681 RUS 4120787 MC ½ ½ ½ 0 ½ ½ 1 ½ 4.0 eight 2577
3 GM Ancestor Alexander 2691 RUS 24107581 MC ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ 4.0 7 2577
4 GM Esipenko Andrey 2681 RUS 24175439 GR ½ ½ 1 1 1 1 ½ ½ 6.0 eight 2518
five GM Inarkiev Ernesto 2665 RUS 4162722 kms ½ ½ 0 ½ 1 1 3.5 6 2492
6 GM Sarana Alexey 2637 RUS 24133795 MC 1 1 1 ½ ½ 1 0 1 6.0 eight 2482
7 GM Popov Ivan 2634 RUS 4170350 GR ½ 1 ½ ½ 1 3.5 five 2348
eight GM Grachev Boris 2611 RUS 4129199 MC 1 1 ½ 1 1 1 5.5 6 2308
  3. Youth (Tyumen region) (RateSr: 2632, Extra1: 14 / Extra2: 34)
Bo. Name Rate. FED. FIDE code Gr 1 2 3 4 five 6 7 eight nine Glasses Party RateSr
1 GM Daniil Dubov 2701 RUS 24126055 MC ½ 1 ½ ½ ½ ½ 3.5 6 2669
2 GM Ryazantsev Alexander 2630 RUS 4125029 GR 0 ½ 1 1 ½ ½ ½ ½ 4.5 eight 2609
3 GM Paravyan David 2655 RUS 4194985 MC 0 ½ ½ ½ 1 1 ½ 1 0 5.0 nine 2548
4 GM Chigaev Maxim 2620 RUS 4108116 MC ½ 1 1 1 ½ ½ ½ 5.0 7 2497
five GM Antipov Mikhail 2610 RUS 4107012 MC 1 1 1 ½ 0 1 ½ 5.0 7 2485
6 GM Yuffa Daniel 2562 RUS 24131423 MC ½ 0 ½ 1 ½ ½ 1 1 5.0 eight 2473
7 IM Lomasov Semyon 2528 RUS 24164879 MC 1 0 ½ 1.5 3 2437
eight GM Dmitry Kryakvin 2577 RUS 4153278 MC 1 1 1 1 ½ 0 4.5 6 2371

 

Nők:

Final position after 9 rounds

St. St. Command Party   +    =    -   Add1   Extra2   Extra3 
1 2 FShM (Moscow) nine 7 2 0 sixteen 25.0 0
2 1 Yugra (KhMAO-Yugra) nine 7 1 1 fifteen 28.0 0
3 4 Cimmeria (Republic of Crimea) nine five 2 2 12 22.0 0
4 3 SSHOR ShSh-1 (Saint Petersburg) nine five 1 3 eleven 23.5 0
five five Moscow region eight 4 2 2 eleven 19.0 0
6 6 Ladya (Republic of Tatarstan) eight 3 2 3 nine 17.0 0
7 eight Achimgaz YNAO (YNAO) eight 3 1 4 eight 17.5 1
eight 7 SSHOR ShSh-2 (Saint-Petersburg) eight 3 1 4 eight 17.5 1
nine nine Amazons YADDA (Kursk region) eight 3 0 five 7 16.0 0
ten 12 FSHNO (Nizhny Novgorod region) eight 3 0 five 7 14.0 0
eleven ten Turbopump (Voronezh region) eight 3 0 five 7 12.5 0
12 13 NRU "BelGU" (Belgorod region) eight 1 1 6 4 11.5 0
13 eleven SC "Tolpar" (Republic of Bashkortostan) eight 0 1 7 2 10.5 0

 

 

 

 

------------

Az a sakkozó vehet részt a  versenyen, aki  a kezdés előtt legkorábban három nappal negatív COVID-19 tesztet (PCR) produkál! 

A férfi tornát körmérkőzéses rendszerben 10 csapattal - A női tornát a svájci rendszer szerint 9 fordulóban, 13 csapattal rendezik.

A részletes eredményeket ITT találod.

 

Játéknapok: November 19–23 és november 25–28.

 

Round 1 Nov 19, 2020 12:30
Round 2 Nov 20, 2020 13:00
Round 3 Nov 21, 2020 13:00
Round 4 Nov 22, 2020 13:00
Round 5 Nov 23, 2020 13:00
Round 6 Nov 25, 2020 13:00
Round 7 Nov 26, 2020 13:00
Round 8 Nov 27, 2020 13:00
Round 9 Nov 28, 2020 12:00

Description

The Russian Women's Team Championship is a 9-round Swiss tournament taking place from 19-28 November 2020 in Sochi. Players receive 90 minutes for 40 moves, followed by 30 minutes to the end of the game, plus a 30-second increment starting from move one. Official website: ruchess.ru

Tiebreaks

  1. Match points
  2. Board points

 

1. Tour on 2020/11/19 at 14-30
Bo. 1   Youth (Tyumen region) Rate - ten   Bronze Horseman (Saint Petersburg) Rate 0: 0
1.1 GM
Dubov, Daniil
2701 - GM
Vitiugov, Nikita
2726
1.2 GM
Ryazantsev, Alexander
2630 - GM
Matlakov, Maxim
2690
1.3 GM
Paravyan, David
2655 - GM
Fedoseev, Vladimir
2677
1.4 GM
Chigaev, Maxim
2620 - GM
Sakaev, Konstantin
2611
1.5 GM
Antipov, Mikhail
2610 - GM
Ponkratov, Pavel
2626
1.6 GM
Yuffa, Daniel
2562 - GM
Goganov, Alexey
2600
Bo. 2   Moscow region Rate - nine   School of M. Botvinnik (Moscow) Rate 0: 0
2.1 GM
Ilyushenok, Ilya
2535 - GM
Demchenko, Anton
2625
2.2
Bykov, Oleg
2342 - GM
Alekseev, Evgeniy
2617
2.3 IM
Nozdrachev, Leonid
2390 - GM
Kokarev, Dmitry
2619
2.4 FM
Smirnov, Timofey
2404 - IM
Makaryan, Rudik
2453
2.5
Tsoi, Dmitry
2287 - GM
Petrov, Nikita
2574
2.6 FM
Ter-Sahakyan, Grigory
2264 - GM
Novikov, Stanislav
2525
Bo. 3   Achimgaz YNAO (YNAO) Rate - eight   Ladya (Republic of Tatarstan) Rate 0: 0
3.1 GM
Goryachkina, Alexandra
2589 - GM
Artemiev, Vladislav
2706
3.2 GM
Kobalia, Mikhail
2592 - GM
Timofeev, Artem
2583
3.3 GM
Demidov, Mikhail
2526 - FM
Gaifullin, Arthur
2452
3.4 IM
Murzin, Volodar
2468 - IM
Makhmutov, Rail
2445
3.5 IM
Belyakov, Bogdan
2444 - IM
Samusenko, Maxim
2460
3.6 IM
Savitsky, Sergey
2458 - IM
Fayzrakhmanov, Ramil
2446
Bo. 4   SSHOR ShSH (Saint Petersburg) Rate - 7   FShM (Moscow) Rate 0: 0
4.1 IM
Lobanov, Sergey
2520 - GM
Malakhov, Vladimir
2681
4.2 IM
Shubin, Kirill
2450 - GM
Ancestor, Alexander
2691
4.3 FM
Timerkhanov, Alexander
2372 - GM
Esipenko, Andrey
2681
4.4 IM
Saveliev, Alexey
2361 - GM
Sarana, Alexey
2637
4.5 FM
Askerov, Marat
2330 - GM
Popov, Ivan
2634
4.6 FM
Golikov, Daniil
2198 - GM
Grachev, Boris
2611
Bo. five   Communist Party of the Russian Federation (Moscow) Rate - 6   Cimmeria (Republic of Crimea) Rate 0: 0
5.1 GM
Andreikin, Dmitry
2719 - IM
Tryapishko, Alexander
2522
5.2 GM
Dreev, Alexey
2655 -
Kardashevsky, Eugene
2439
5.3 GM
Rublevsky, Sergey
2652 -
Musalov, Ruslan
2358
5.4 GM
Zvyagintsev, Vadim
2601 - IM
Truskavetsky, Alexander
2423
5.5 GM
Potkin, Vladimir
2583 - IM
Alekseev, Alexey
2240
5.6 GM
Kornev, Alexey
2516 -
Linker, Mikhail
2346

 

 

RUSSIAN TEAM CHESS CHAMPIONSHIP 2020

 

The XXVII Russian Chess Championship among men's teams (including club) "Premier League" and the XXI Russian Chess Championship among women's teams (including club) are planned in Sochi from 18 (arrival day) to 29 (departure day) November 2020.

The men's tournament is held in a round robin system with 10 teams. The favorites of the competition are "The Bronze Horseman" (St. Petersburg), the Moscow National Team, "Molodezhka" (Tyumen Region), the Communist Party of the Russian Federation (Moscow), "Botvinnik Sports School" (Moscow) and "Ladya" (Republic Tatarstan). The women's tournament is held according to the Swiss system in 9 rounds with 13 teams. The favorites are Yugra (KhMAO-Yugra), Moscow Sbornaya (Moscow),  SSHOR ShSh-1 (St. Petersburg),  Kimmeria (Republic of Crimea),  Moscow region and Ladya (Republic of Tatarstan) ...

Competitions are held taking into account the requirements of permits adopted in the fight against a new coronavirus infection (COVID-19) in the Krasnodar Territory, as well as the Regulations for the organization and conduct of official physical culture and sports events in the Russian Federation, while the risks of the spread of COVID remain 19, approved by the Minister of Sports of the Russian Federation O.V. Matytsin and the Chief State Sanitary Doctor of the Russian Federation A.Yu. Popova.

All participants in the competition: athletes, persons accompanying athletes, coaches, sports judges, members of the organizing committee, as well as other officials must comply with the requirements of the Infection Safety Regulations

The admission of athletes is carried out if they have a negative laboratory test for a new coronavirus infection (COVID-19) by the polymerase chain reaction (PCR) method obtained no earlier than 3 calendar days before the start of the event (from 00.00 Moscow time on November 15 to 00.00 Moscow time on November 18) ...

All athletes must submit to the admission committee

· Original identity document;

· Medical certificate of health status, giving permission to participate in the competition;

· Policy of compulsory medical insurance (compulsory medical insurance policy);

· Policy of life and health insurance against accidents (original) for this competition;

Consent to the processing of personal data

see the consent form KCh (M);

see the consent form of the minor CC (M);

see the consent form of the CCH (F);

see the consent form of the minor CC (F);

· A certificate of a negative laboratory test for a new coronavirus infection (COVID-19) by the polymerase chain reaction (PCR) method.

 

Basic information about the competition.

Game days: November 19 - 23 and November 25 - 28. Day off - November 24.

The beginning of 1-8 rounds at 15.00 (Moscow time), the final 9th ​​round will start at 14.00 (Moscow time).

Venue - Grand Hotel Zhemchuzhina, Exhibition Center (Sochi, Chernomorskaya Street, 3).

Official place of residence of the participants: Grand Hotel Zhemchuzhina (Sochi, Chernomorskaya Street, 3).

Time control: 90 minutes for the first 40 moves, then 30 minutes until the end of the game, with an additional 30 seconds for each move, starting from the first.

 

10 teams take part in the XXVII Russian Chess Championship among men's teams (including club) "Premier League" , including 8 - following the results of the XXVI Russian Chess Championship among men's teams (incl. club), 2 - based on the results of the "Major League" competition in 2019.

The team consists of 10 people: 6 main participants, 2 substitutes, 1 coach (captain), 1 representative. It is allowed to combine the functions of a coach and a representative. One of the players can be the captain.

The composition of the team is formed from citizens of the Russian Federation who have a sports category in chess in accordance with the requirements of the current Regulation on All-Russian and Interregional Official Sports Competitions in Chess of the Ministry of Sports of Russia.

No more than 3 athletes who do not have Russian citizenship are allowed to participate in the team of a constituent entity of the Russian Federation. No more than 2 athletes who do not have Russian citizenship can be included in the tour application.

Financial conditions .

Teams participating in the Russian Chess Championship among men's teams (including club ones) "Premier League" pay a tournament fee of 50,000 (fifty thousand) rubles.

The tournament fee no later than 00.00 (Moscow time) on November 13 is transferred to the FSHR account:

Recipient: FSHR

INN / KPP 7704016433/770401001

Account number 40703810438260100813 Sberbank PJSC, Moscow   

Cor / account 30101810400000000225 BIK 044525225

Specify in the purpose of payment: Tournament fee ______________ ( team name ), VAT not subject to. KCH (M) code.

Cash payment of the tournament fee is not allowed.

 

The guaranteed prize fund of the Russian Chess Championship among men's teams (including club ones) "Premier League" is 1,000,000 (one million) rubles.

1st place - 400,000 rubles 4th place - 100,000 rubles

2nd place - 250,000 rubles 5th place - 50,000 rubles

3rd place - 150,000 rubles 6th place - 50,000 rubles

The prize fund and the amount of each prize are shown excluding personal income tax (PIT). Prizes are subject to taxation in accordance with the laws of the Russian Federation. 

 

Teams of the constituent entities of the Russian Federation (including club ones), consisting of 7 people, take part in the X XI Russian Chess Championship among women's teams (including club teams): 4 main participants, 1 reserve, 1 coach (captain), 1 representative. It is allowed to combine the functions of a coach and a representative. One of the players can be the captain.

The composition of the team is formed from citizens of the Russian Federation who have a sports category in chess in accordance with the requirements of the current Regulation on All-Russian and Interregional Official Sports Competitions in Chess of the Ministry of Sports of Russia.

No more than 2 athletes who do not have Russian citizenship are allowed to participate in the team of a constituent entity of the Russian Federation. One athlete who does not have Russian citizenship can be included in the tour application.

An unlimited number of teams can be entered from one subject of the Russian Federation.

The competition is held in 9 rounds. The system depends on the number of teams entered. In case of insufficient number of teams entered, the number of rounds can be reduced. In the case of an odd number of teams, a local team may be included in the list of participating teams - no entry fee.

Financial conditions .

Teams participating in the XXI Russian Chess Championship among women's teams (including club teams) pay a tournament fee of 20,000 rubles (except for teams that took 1-3 places in the championships of federal districts, Moscow, St. Petersburg - upon providing the final tables).

Tournament fees no later than 00.00 (Moscow time) on November 13 are transferred to the account of the FSHR:

Recipient: FSHR

INN / KPP 7704016433/770401001

Account number 40703810438260100813 Sberbank PJSC, Moscow   

Cor / account 30101810400000000225 BIK 044525225

Specify in the purpose of payment: Tournament fee ______________ ( team name ), VAT not subject to. KCH code (F).

Cash payment of the tournament fee is not allowed.

 

The guaranteed prize fund is 600,000 (six hundred thousand) rubles.

1st place - 250,000 rubles 4th place - 50,000 rubles

2nd place - 150,000 rubles 5th place - 30,000 rubles

3rd place - 100,000 rubles 6th place - 20,000 rubles

The prize fund and the amount of each prize are shown excluding personal income tax (PIT). Prizes are subject to taxation in accordance with the laws of the Russian Federation.

Szerző: Sakk-mester  2020.11.29. 07:14

süti beállítások módosítása