Előzőnapi vereségét követően határozottan (2,5:0,5 arányban) visszavágott a világbajnok Magnus Carlsen a kínai Ding Lirennek és kiegyenlítette a meccsek állását: 1-1 - Az amerikai Nakamura is belehúzott: 3-1-re nyerte a rapid partikat és 2:0-ra vezet az orosz Dubov ellen - Holnap (08-11) a harmadik meccsre kerül sor.

Meglepetéseredményekkel vette kezdetét a döntő - Rögtön, az első meccs első játszmáiban borult a "papírforma" - Ding Liren legyőzte a világbajnok Magnus Carlsent, Dubov miniatűr partiban, 17 lépésben verte Nakamurát - A továbbiakban Nakamura döntetlenre hozta a rapidot és a blitzben elérte a meccsgyőzelmet - A rapidban és a blitzben sem bírtak egymással a norvég és kínai sakkharcosok - Az armageddonban Ding felhúzta a kínai nagyfalat - Nyert pozícióját döntetlenre adva érte el a meccsgyőzelmet - Ma (08-10) a három meccsgyőzelemig tartó küzdelem második etapjára kerül sor.

Ding Liren a "hirtelen-halál" döntetlenjével húzta be az első meccspontot Carlsen ellen - Nakamura a blitz párbajban elért sikerével érte el a meccsgyőzelmet Dubovval szemben.

-------------

Jönnek a szuperek! - Ők aztán tényleg azok! A sakkvilág szupermenjei! - Sokakat érdekelhet, hogyan lehet továbbjutni a döntőbe? Az elődöntőben a párok számára 5 meccs áll rendelkezésre, abból kell megszerezni három meccsgyőzelmet a döntőbe jutáshoz: 3:0, 3:1, 3:2  arányú győzelmek kvalifikálnak a döntőbe - Egy meccs  maximum  4 rapid, két blitz és egy armageddon partiból állhat  - Ha egyikőjük megnyeri a rapid párbajt, azzal megnyerte a meccset, ha a rapid döntetlennel végződik, akkor jönnek a blitz játszmák, aki nyeri a blitz csatát, az továbbjutott - ha a blitz is remi, akkor jön az armageddon: 5 perc világosnak (győzelmi kényszerrel, 4 perc sötétnek döntetlenes továbbjutással - A rapid partik gondolkodási ideje 15-15 perc, + lépésenként 10 másodperc, a blitz 5-5 perces lépésenként 3 másodperc idő-hozzáadással - Jó drukkolást! Jó szórakozást! .

Az egymillió dolláros díjalapú versenysorozat döntőjébe a négy elő-verseny győztese kvalifikálhatta magát - Ám ebből a négy versenyből hármat (az elsőt, a harmadikat és a negyediket) a világbajnok Magnus Carlsen nyert meg - Az elsőséget csak a második versenyen "engedte át" Daniil Dubovnak - Így a versenysorozat két legeredményesebb második csatlakozhatott a duóhoz:  Ding és Nakamura.

Szerző: Sakk-mester  2020.08.11. 15:00

A részletes eredményeket ITT találod

Magyar fiatalok keltek útra, hogy Csehország fővárosában: Prágában teszteljék sakktudásukat, gyarapítsák élőpontjaik számát - Kiemelési sorrendben :

FM Pásti Áron 14 éves, Élő: 2294 (rajtlista: 22)

FM Csíki Endre 15 éves, 2279 (25)

Pásti Anna 17 éves, 1821 (151)

Pásti Zsombor 11 éves  1655 (180)

Csíki Endre győzelme az I fordulóban:

Szerző: Sakk-mester  2020.08.11. 09:12

A résztvevők listáját és a részletes eredményeket ITT találod

A teljes mezőnyt 163 csapat alkotja, az összesített rajtlistán a magyar csapat a huszadik helyet foglalja el -

Amiatt ne legyünk elkeseredve, hogy csak a másodosztályra kaptunk jegyet - Az első osztályon utazó 25 csapat közül 13-at megelőzünk élőpontszám átlagunkkal - merem hinni, nemcsak azzal, hanem tudásszintben is - és adott az előrelépés lehetősége - Nyitva van az aranykapu, csak bújjatok rajta!

Úgy vélem, hogy az aranyéremtől, a dobogótól ugyan tisztes távolban vagyunk, de arra minden résztvevőnknek esélye van, hogy felülmúlja önmagát, gyarapítsa értékpontját.

Csapatunk mérkőzéseit  a Hello, Sakk-on is követni lehet majd!

A Magyar csapat a második divizió nyolcadik helyéről startol el:

csapatunk a második selejtező körben (DIVISION 2) száll be a küzdelmekbe 2020. augusztus 12-16 között.

Játékidő: 15 perc + lépésenként: 5 másodperc.

Szerző: Sakk-mester  2020.08.09. 05:59

Ritkán fordul elő amatőr sakkozók között, hogy mindketten 98 pontos teljesítmény fölötti eredményességet érnek el egy partiban, pláne ha annak lépésszáma meghaladja az 50-et - Kiemelten figyelni fogom onlájn "olimpiai csapatunk" játékosainak chess.com-os mutatóját -

Az ő rendelkezésükre háromszor annyi idő áll és még bónusz másodperceket is kapnak - Nem lenne nagy dicsőség számukra felülmúlni egy amatőrt.

Szerző: Sakk-mester  2020.08.08. 21:15

po6_1.jpgszabo_l.jpgszabo_botwinnik_oberhausen_61-06-24_1.jpgA mai kor, igényességet és tiszteletet egyre elvető pénzimádó figuráinak  képzelete sincs afelől, hogy mekkora csodálattal vegyült áhítattal fogadta Debrecen sakkszerető polgársága a világ sakkarénáinak magyar fenoménjait, a többszörös világbajnokjelölt Portisch Lajos és Szabó László nagymestereket - Portisch és Szabó kisugárzása, megjelenése, viselkedése, eleganciája elbűvölte a debreceni csapat tagjait és a táblák között hömpölygő sakkdrukkereket egyaránt. - A fővárosi alakulat szinte minden játékosa jelentős erőfölényben volt a helyiekkel szemben - Az első táblákon világbajnok-jelölt nagymesterek játszottak mesterekkel, a lentebbi táblákon magyar-bajnokság többszörös döntősei mesterjelöltekkel - Nekem ifiként és felnőttként is többször sikerült nyernem rangosabb ellenfeleimmel szemben - Az alábbi hadállásban, melyet egálnak mutat az elemző motor, mester ellenfelem (aki Jenei Ferenccel együtt írta az edzőképző jegyzetét) vezércserét ajánl fel, amit elutasítok - nem adom, mert nélküle mivel kavarok?  Azután Fd3-mal támadja a h7 mezőt, helyhez kötve a g7 bástyát - ám eközben megfeledkezik a maga királyállásáról - érkezik a Vc1+ - Épp ekkor ér a táblánkhoz, saját játékosa háta mögül megtekintve azt, Szabó László nagymester - arca elkomorul, majd rám veti tekintetét - megnézi ki az, ki kicselezi csapattársát...

Egy lépéspárt követően Titkos mester kezet nyújt,  aláírjuk a játszmalapot -  előbb jönnek a kérdések: Mi  lett az eredmény? Azután érkeznek a gratulációk: őszinte örömfény csillog a szemekben - Szintén sikerült Dávidnak legyőzni Góliátot!

Szerző: Sakk-mester  2020.08.08. 15:19

A Titkos mester elleni partim idején Szabó nagymester, ha nem is ismert, de tudta, hogy ki vagyok, hisz előtte egy hónappal értem el döntetlent vele szemben szimultán játékán, azelőtti években pedig ifiként kétszer is legyőztem Sziklai Szabolcs csillagos-elsőosztályú játékosukat.2fa_4.jpg

Szerző: Sakk-mester  2020.08.08. 12:32

pos438_1.jpgEz a feladat már ismerős számodra - de most kisegítő magyarázat érkezik hozzá - Sötét jelzett d5 lépésére  világos leüti a d5 gyalogot, amit elkaszál a fekete halál (Vxd5) -  Ugyanaz a motívum jelenik meg, mint a 12 éves Polgár Judit - Chilingirova Pavlina partiban, amit a Thesszalonoki sakkolimpián játszottak 1988-11-23-án  a Magyar- Bolgár csapatmeccsen - A kérdés: Hogyan tovább világossal? Itt két győzelemre vezető folytatás is a rendelkezésedre áll - egyik  jobb, mint a másik!

Szerző: Sakk-mester  2020.08.08. 06:38

pos443.jpgMi lenne a szitu akkor, ha világos Bxe8 Bxe8 lépéspárt követően lenyerné sötét b5 gyalogját?

Szerző: Sakk-mester  2020.08.08. 05:35

pos442.jpgNem tudjuk mivel töltötte az időt a világos színnel játszó, kiből okleveles sakkoktató lett! Mindenesetre nagyon szépen, meghunyászkodva állnak tisztjei az eredeti helyükön - E bejegyzésben nem áll szándékunkban őt magasztalni - Ez csupán egy megoldásra váró feladat - Vess véget a világos király életének amilyen hamar csak tudsz!

Szerző: Sakk-mester  2020.08.08. 04:27

pos437.jpgReggeli agytorna - Mire jutsz világossal?

Szerző: Sakk-mester  2020.08.07. 07:00