Munka, szorgalom, akarat és elszántság nélkül, mit sem ér a tehetség!
A sakk az Élet szimulátora
A győztes partik megcsillantják erényeidet,
a vesztettek rámutatnak fogyatékosságaidra.
Ha akarod, ha nem, tükröt tartanak eléd,
látnod kell magad, szembenézni önmagaddal
akkor is, ha az épp nincs az ínyedre.
Freestyle Chess Grand Slam Tour 2025-04-7 -14 - Párizs
Küldök egy rövid sakktörténeti észrevételt....Sakkmesterek nem a semmiből bukkannak fel teljes hadi felszerelésben. Egészen fiatal korban, több évi oktató munka után kapnak esélyt a bemutatkozásra, és válhatnak mesterré az arra érdemesek.
Debrecenben 1957 tavaszán négy első osztályú versenyző - Bánfalvi, Filep, Réthy és Daróczy - öt sakk-körben, több általános iskolában kezdte el a fiatalok oktatását heti egy alkalommal 2-3 órában. Kb. 100-150 fiatal oktatásának első eredményei három év múlva jelentkeztek.
Az OB-I.-es sakkcsapatban már helyet kapott és sikeresen szerepelt Kovács Zoltán és Kovács Lajos, ekkor már középiskolások, 1944-es születésűek.
Mindketten Réthy Antal tanítványai a Péterfia úti Általános iskolából. A sok mesterjelölt fiatalból ők ketten lettek a "kiválasztottak" - 13 év alatt csak ők szerezték meg az áhított címet: Zoltán 1963-ban, Lajos 1969-ben.
Az említett évben a "NAPLÓ" napilapban indított sakkrovatot Réthy Antal, heti egy alkalommal vasárnap jelent meg ."Tanulj kombinálni" címmel különrovata is volt. Találomra az alábbi hadállást választottam a mai fiatalok részére, hasznos ismétlésre és ismeretbővítésre. /megjelent 1957 február 24-én/V: Ke5, f5, g4, h3,/4/S: Ke7,g7, g5 /3 /Világos lép és nyer!