- A cikk átvéve a:  http://baloghcsaba.com/ honlapról -

- Carlsen: Profi sakkozó vagyok, és ha olyan a helyzet, akkor mindent meg kell tennem, amire képes vagyok. Szeretek nyerni, és a lehető legjobb eredményre törekszem … Ugyanakkor, még mindig sikerül sok élvezetet lelnem a játékban! Parti közben nem az eredményre gondolok, hanem elbűvöl, hogy mi történik a sakktáblán …A jelen versenyen (Tal emlékverseny, Moszkva) két jászmára emlékszem vissza – Gelfand és Kramnyik ellen. Egyszerűen tetszett, az a szokatlan állás ami kijött a megnyitásból! Fantasztikus lenne, ha minden parti ilyen érdekes lenne . De sajnos nem minden partiban jön ki a kreativitás…

- És ugyanezt mondaná akkor is, ha ezek a játszmák az Ön szempontjából kedvezőtlen eredménnyel végződtek volna ?

- Carlsen: Az eredmény mindig fontos, persze, de én a játék élvezetéről beszélek.

- Az elvont örömről beszél, amit ilyenkor játék közben élvez, vagy azt, hogy ilyen helyzeteket a maga javára tud fordítani ?

- Carlsen: Mindenekelőtt a szokatlan feladatokat szeretem megoldani a táblán. Éppen ezért nem nagyon szeretem a megnyitásokat tanulmányozni.

- Hogyan készül ? Mennyi időt fordít a sakkra ?

- Carlsen: Nehéz számolni. Amikor versenyen vagyok, minden időmet a sakknak szentelem. 100%-osan, csak a játékra összpontosítok. Kikapcsolom a tv-t és a telefont, nem létezem senki számára … Amikor otthon vagyok? Ha nincs edzés, és nincs közelgő verseny akkor egyáltalán nem nézek sakkra.

- Egyáltalán nem?

- Carlsen: Abszolút!

- És milyen módon tartja fenn a “sportolói állapotát”?

- Carlsen: Nos, ha azt akarom, meg tudok nézni valamit, ami épp felkeltette érdeklődésemet. Vagy letöltök friss játszmákat… Nem tudom, semmi konkrét… Nehéz beszélni bármilyen konkrét munkáról. Furcsának tűnhet, de csomó jó ötletet kapok azáltal, ha megnézek néhány partit. Én nem elemezem ezeket, anélkül, hogy bekapcsolnám a számítógépet. Rengeteg új ötletet veszek át abból, ahogy mások játszanak.

- És ezt világranglista vezetője mondja !

- Carlsen: Nos, mindenkinek megvan a maga hozzáállása. Senki sem tudja, hogy a másik hogyan dolgozik – Anand, Kramnyik, Aronian …

- A fejlődéséről – Gondolja, hogy van valamilyen különleges tehetsége?

- Carlsen:Nem tudom. Mindenkinek más fajta tehetésge van. Valószínűleg nekem is van valamilyen.

- De egyáltalán mi az a tehetség?

- Carlsen: Én csak abból a szempontból tudom megítelni, amit mások mondanak rólam. Amikor 12-13 éves voltam, sokan azt mondták, nagy sakk tehetség vagyok, szép jövővel. Ekkor én nem törődtem vele, hogy jó játékos leszek vagy sem. Sakkoztam, és élveztem a játékot.
Valójában nagyon nehéz meghatározni, ki tehetséges és ki nem az.. Vagy kiből lesz nagy sakkozó és kiből nem…

- Még mindig emlékszem arra a jelenetre, amikor Alexander Nyikityin, Kaszparov edzője, az egyik első “Aeroflot” open alatt, az asztalja mellett álll, és szemtanúja volt ahogy legyőzte Dolmatovot, 20 lépésben. Aztán felvette a játszmalapot, és mindenkinek azt újságolta, hogy egy zseni játszmáját tartja a kezében…

- Carlsen: Igen, emlékszem,13 éves voltam akkor (nevet). Szeretném megköszönni Nyikityinnek a jó reklámot, nagy jövőt is jósolt számomra.

- És nem zavarta, hogy mindenki úgy beszél Önről, mint egy zseniről?

- Carlsen: Elmondom újra: én soha nem tartottam magamat sakkzseninek, és soha nem összpontosíttam mások értékelésére. Egyszerűen csak azt csináltam amit szeretek.

- Mit gondol, mennyivel lett volna lassabb a fejlődése, ha nem lennének számítógépek ?

- Carlsen: Nem tudom. Soha nem gondoltam rá. Úgy tűnik számomra, (megáll, gondolkodik), hogy a számítógép nem volt semmilyen alapvető hatással rám.

Ezt nehéz elhinni … Pontosan látszanak a játszmáin, hogy olyan állásban is képes mindig a legjobbat lépni, amikor védekezésnél a “csúnya” gépi lépéseket kell tenni folyamatosan.

- Carlsen: De ez így volt. Elmondhatom, hogy az első néhány évben egyáltalán nem használtam számítógépet, még adatbázist sem! Akkoriban egyszerűen leültem egy tábla elé, magam elé vettem egy könyvet és tanultam. Akkor használtam előszőr számítógépet, amikor interneten kezdtem játszani.
Őszintén szólva, amikor 11-12 éves voltam, azt sem tudtam mi az a Chessbase. Tisztában vagyok azzal, hogy ezek a szavak elég valószínűtlennek hangzanak az én ajkamról – és az emberek többsége úgy gondolja, hogy én a számítógépes sakk terméke vagyok- de ez így volt! Hozzáteszem, hogy az edzőimet is elképesztette, hogy mennyire nem értek a számítógépekhez, és hogy nem tudok kidolgozott varikat mutatni nekik egyáltalán.

- Van gyermekkori jegyzete, amivel ezt igazolni tudná? Vagy esetleg tanui akik alátámasztanák ?

- Carlsen: Megkérdezheti az apukámat. Jegyzetek nem hiszem, hogy lennének, sose csináltam őket…

- Szóval a sakkértése, a poziciós érzeke – ez mind emberi ?

- Carlsen: Azt hiszem, igen. Az alapvető sakkértése a gép bevonálsa nélkül alakult ki. Ez volt az én megközelítésem a sakkhoz…

- A stílusáról . Így nem nevezi magát taktikusnak vagy stratégának sem ?

- Carlsen: Optimistának nevezném magam! Valójában nekem nincs egyértelmű preferenciám a sakkban. Azt játszom amit a körülmények megkövetelnek. Ha kell támadok, védekezek, vagy végjátékba megyek. Ha valakinek egyértelmű faviritja van, akkor annak gyengesége is van!

- Össze tudná hasonlítani az érzéseid egy finom poziciós győzelem, vagy egy elsöprő támadás után? Tényleg nem különböznek ezek egymástól az Ön számára ?

- Carlsen: Tényleg nem tudom, mit szeretek jobban a sakkban!…

- És, ha csak egy néző, milyen fajta játékot szeret jobban ?

- Carlsen: Nem tudom. Leginkább a harcot önmagát…

Az ellenfelek “hipnotizálásáról”

- Viktor Korcsnoj azt állította, hogy Magnus Carlsen hipnotizálja az ellenfeleit, hogy azok hibát kövessenek el. Amikor ezekről kérdezett Atarov az interjúban, Carlsen inkább ésszerű érvekkel próbálta magyarázni ezeket a hibákat.

- Sokan arra panaszkodnak, hogy az ellenfelei túl gyakran néznek el.

- Carlsen: Tedd az ellenfeled nagy nyomás alá a parti közben, és hibázni fog. Nem vagyok képes felmérni, mennyivel gyakrabban néznek el ellenem, mint más ellen.Sokkal gyakrabban!
Nem tudom. Minden partiban a végsőkig küzdök, mindent beleadok.. Nem akarom azt érezni parti után, hogy nem tettem meg mindent amit megtehettem.. Valószínűleg ez a hozzáállás készteti az ellenfeleket hibázásra.

- Minden partiban igyekszik feszültséget csinálni a táblán?

- Carlsen:Igyekszem! Nem mondhatom, de mondhatom, hogy mindig sikerül. Vegyük például az Anand elleni partim, ahol semmi feszültséget nem sikerült kreálnom. Pedig erre törekszem.

A Kaszparovval történt munkáról
- Milyen benyomásokat tett rád a munkátok? Amennyiben ez nem tiltott téma?!

- Carlsen: Nem, ez nem probléma. 2009-ben kezdtünk el együtt dolgozni, és több, mint egy éven át közeli kapcsolatban voltunk. Személyesen is találkoztunk, és Skype-on is folyamatosan tatottuk a akapcsolatot. Elemeztünk, játszottunk, és megosztottuk egymással véleményeinket.

- Hol tudott a legtöbbet segíteni ?

- Carlsen: Neki köszönhetően kezdtem el jobban megérteni az állásokat. Egyértelmű, hogy sokkal többet tudott, mint én… Időnként nehéz volt lépést tartani a sebességével és mélységével, ahogy az állásokon gondolkozott, leggyakrabban, nem ugyanazon a hullámhosszon voltunk. Mit mondhatnék: ez egy különleges élmény számomra. Kaszparov rengeteg gyakorlati segítséget kaptam.

- Mennyire lepődött meg a megnyitási felkészültségi szinteden?

- Carlsen:Igen, megdöbbent, hogy milyen keveset tudtam… Megosztotta a módszereit, hogyan kell dolgoznom a nyitásokon, amiért nagyon hálás vagyok. Neki köszönhetően, nagyon sokat fejlődtem ezen a területen is.

- Mi mást osztott meg Kaszparov?

- Carlsen: Sokat elárult a játék sajátosságairól, és különleges jelemzést adott a világ elitjátékosairól.

- Megdöbbentette, hogy mennyi energia van még 46 évesen is benne ?

- Carlsen: Igen, ő egy nagyon “energikus” ember! Néha úgy tűnik, mintha csak megosztaná veled a véleményt, viszont valójában ő diktálja, hogy mit kell tennem.

- Gyakran versenyeznek Kaszparovval?

- Carlsen: A táblán? Igen, sokat snelleztünk! Érdekes csaták voltak. Időnként nehéz volt neki – érezni lehetett, hogy nincs gyakorlatban.

- A játéka alapján el tudja képzelni, milyen erős lehetett Kaszparov fiatal korában?

- Carlsen: Ő egy fantasztikus játékos. Még senkit nem láttam, aki így érzezte a dinamikát a legösszetettebb pozíciókban is. És ez az Ő 40-es éveiben! Természetesen, nagyon érdekes lett volna akkoriban játszani vele, de mint tudod, nem tudjuk visszafordítani az időt …Azt hiszem, az egy csodálatos kihívás lenne. Azt mondják, Karpov is nagyszerű volt fiatal korában. [...]

– Carlsen és Kaszparov együttműködése jelenleg véget ért, viszont továbbra is nagyon baráti kapcsolatban maradtak egymással.

Szerző: Sakk-mester  2012.05.14. 10:29 Szólj hozzá!

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása