A szellemi képesség elvesztésekor a leggyakrabban feltűnő betegség az Alzheimer-kór. Súlyosságától függ, hogy mennyire befolyásolja a beteg életét, és a legtöbb esetben idős korban fordul elő. Amerikai kutatók szerint viszont a sakk is szerepet játszhat az emberi agy formában tartására.
Az Alzheimer-kórban szenvedő embereknek folyamatosan csökken a szellemi funkciója, ami általában odáig jut el, hogy képtelenek a napi rutinfeladatokkal megbirkózni, és elvesztik reális ítélőképességüket. Lehetséges tünetei a memória elvesztése, idő és helyzavar, hangulat és személyiségváltozás. Általában a beszéddel is probléma merül fel a betegeknél.
Az RSNA amerikai kutatóintézet éves ülésén egy idős ember agyának szerkezetét mutatták be, és vitatták meg. Bemutatták, hogy a mentális tevékenységek milyen mértékben segítenek megőrizni az agy egészségét idősebb korban is.
Vizsgálták, hogy az újságolvasás, a könyvtárlátogatás levélírás, a dámajáték, és a sakk milyen mértékben járul hozzá a szellemi frissességhez.
Az elemzés során 152 idős résztvevőt vetettek vizsgálat alá, amely kimutatta, hogy az újságolvasás, és a sakkozás az öregebb korban is magasabb diffúziós anizotrópia értéket mutat, tehát növeli az agyi teljesítőképességet. Az egy éves folyamatos kutatás végén MRI vizsgálattal zárták a folyamatot, amely egyértelműen megállapította, hogy a sakk, mint a két játékos által játszott stratégiai játék, amely világszerte népszerű, játszható otthon, az interneten, klubokban, versenyeken, vagy akár levelezés formájában is, az egyik legjobb mentális agykarbantartó elfoglaltság, mert növeli a játékos szellemi képességét, és intelligenciáját.
Herczeg Zsuzsanna
Forrás: Magyar Sakkvilág