Már az első fordulóban eldőlhet a bajnoki cím sorsa! Ugyanis ekkor csap össze a mezőny két legerősebb csapata, a múlt év arany és ezüstérmese a Nagykanizsa és a Diósgyőr. Célszerű lett volna az irányított sorsolás, az utolsó fordulóra hagyva a rangadót.
-------
Ki találta ki a légiósok játéklehetőségének előírását? Az egyszerű helyett eléggé eszementre sikerült a szabályozás. Egy (ló)citrom díj járna a "pihentagyú" alkotónak!
Mi az értelme a bonyolításnak, miért nem lehet egyszerűen azt mondani, hogy fordulónként, maximum 4, vagy 3. vagy 2 külföldi játékos ülhet csapatonként tábla mellé.
Egyáltalán mi szükség az efféle bürokráciára? Igazoljanak a csapatok és ültessenek tábla mellé annyi külföldit, amennyit csak akarnak, de kérje meg a szövetség az árát az engedékenységének. Példának okáért játékosonként fizettessen a szövetségi kasszába a magyar sakkutánpótlás támogatására 2,3,5 millió forintot és még ha így is sokallja a külföldi sakkozók jelenlétét a honi csapat bajnokságban, akkor emelje a tétet.
Nézzük meg, hogy az erősorrend első 12 játékosából hányan külföldiek:
A "mágnások" A DVTK és a Nagykanizsa 9-9 igazolt külföldivel,
a dobogón 3. a Szombathely 8 idegenlégióssal.
A további sorrend:
4-5. HÜSI és a Kőbánya 7-7
6. Pénzügyőr 6
7-8-9. Paks, Makó, Dunaharaszti 5-5
10. MTK 3
-------
A játszmapontok helyett a csapatpontokért folyik a bajnokság. Nem vall bölcsességre a változtatás.
A játszmapontokért keményen küzdöttek a kis és a nagy csapatok, hisz a végelszámolásnál akár egy fél pont is, dobogót, vagy kiesést jelenthetett. A csapatpontok esetén más a helyzet: Valószínűleg a kis és a nagy csapatok is az olcsóbb, a költségkímélőbb megoldást választják. Nem lesznek bolondok a biztos győzelem vagy vereség tudatában a legdrágább játékosaikat tábla mellé citálni.
------------------
A lentiekben a "körmök között" a Magyar Sakkszövetség külföldi játékosokra vonatkozó szabályzatát látod.
"3) A csapatokban versenyzők nemzeti összetétele és száma:
Az NB CSB valamennyi osztályában mérkőzésenként minimum 8 magyar (kettős) állampolgárságú, illetve az aktuális FIDE listán HUN jelzéssel szereplő versenyző beállítása (játéka) kötelező.
Az NB-s évad 11 fordulójában a 12 csapatos csoportokban 100-,
a 11 csapatos csoportok 10 mérkőzésén 91-,
a 10 csapatos csoportokban a 9 forduló során 82 partit,
az előző bekezdésben jelölt versenyzőkkel kötelesek lejátszani a szakosztályok.
Előre nem látható események (vis maior) bekövetkezésekor az NB-s Versenybíróság eljárása a mérvadó, esetenként Elnökségi jóváhagyással
NB I-ben a 2017/18 évadban és NB I/B-ben 12 fő, ezen belül 1 fő női és 1 fő ifjúsági – 1999. 01. 01-jével vagy ezután született – játékos
NB II-ben 12 fő, ezen belül 2 fő ifjúsági – 1999. 01.01-jével vagy ezután született játékos.
Az ifi és női táblákon csak a 13). d.) pontnak megfelelő játékosok szerepeltethetők."