Ezt a négy diagramból álló bejegyzést nem megoldásra, hanem csodálkozásra, álmélkodásra és tanulásra ajánlom az amatőr sakkozók figyelmébe. Az első ábrán látható piros színnel jelölve a világos tisztek erővonala, ütő és hatóköre a sötét király irányába. A sárga szín a sötét királytól távol levő és az erőtlen tiszteket jelöli, azokat amelyeknek védelmére nem számíthat. A zöld szín a sötét király lépését mutatja. Amennyiben fiatal amatőr sakkozó vagy s már ebből az állásból látod világos fonalas nyerését, akkor előtted szép sakkjövő állhat.
Hagyok egy kis űrt a második diagram megjelenéséig, korai felbukkanása nehogy megzavarja elmélkedésed.
Ez az ábra világos sakkadó lépéseit mutatja be - mivel nincs olyan sakktréner aki ne kérné tanítványaitól a minden ütés és sakk vizsgálatát, ezért arra kérlek, tedd meg te is és jegyezd meg mire jutottál. Közel van a megoldás, mégis oly messze, épp ez a szép benne, hogy gondolataidban közelebb hozod. A nehéz-tisztekkel történő sakkadás blődségnek tűnhet, de meg kell tenned...
A bástyasakkot kétféleképpen védheti sötét: kilép a sakkból a királlyal, vagy leüti a bástyát a huszárral. Mire mi következik? A kilépésre egyszerű a válasz, biztos vagyok benne, hogy látod azt. Más a helyzet a kiütésre, a Hxf7-re - Lényegesen nehezebb meglátni, de százszorosan nagyobb öröm megtalálni.
Vizsgáljuk meg ezt a látszólag értelmetlen vezéráldozatot is, ha másért nem, legalább azért, mert ezt kéri tőlünk az edzőnk. Fölmerül a földi halandóban, hogy ki olyan ostoba, hogy a vezérét adja a legértéktelenebb figuráért, mikor azzal a legkönnyebb mattot adni... Igaz lenne ez a gondolat, ha a sakkot csak és kizárólag anyagra játszanánk, de a sakkban ott van a tér és idő tényező is, ráadásul ezt a játékot mattra játsszák!
Elfogytak a diagramok, de lentebb görgetve megtalálod a teljes játszmát.
Most jutalmul elárulom neked, miként értékelte a chess.com a nagymesterek teljesítményét: V 97,25 S 94,11