SAKKOLIMPIA MOSZKVÁBAN. 1956 szeptember 1-25. Döntő. XI: (utolsó) forduló. szeptember 24. Jugoszlávia- Magyarország mérkőzése az ezüstéremért. A mérkőzés előtt örömmel jött az argentin nagymester és tízrubeleseket mutatott a magyaroknak. Mind a tegnapi futball meccsen nyertem mert a magyarok győzelmére fogadtam. Ennyit ért Czibor gólja! Most fogadni akarok a jugoszlávok győzelmére mert őket tartom esélyesnek... Bán Jenő is elismeri hogy reálisan látja az argentin sakkozó. Egyenlő pontszámmal vagyunk de a csapatgyőzelmük több a jugoszlávoknak így a döntetlen nekünk kevés. A magyar csapat az elődöntőben nyolc mérkőzést vívott és az utolsó fordulóban a 19. csapatmérkőzését játssza. A kifáradás mintha érezhető lenne... A magyar csapatnak nagy szurkolótábora van. Eljöttek a tegnapi győztesek ! Hidegkúti, Kocsis, Puskás, Sándor, ők a focicsapatból a legjobb sakkozók akik egymással viaskodnak hosszú utazásaik alatt. Nekik most a "kötelező" csend a legnehezebb...
Jugoszlávia- Magyarország 2:2 (Gligorics -Szabó remis, Barcza- Matanovics 0:1,
Ivkov- Benkő 0:1, Portisch - Milics remis.) Szabó kiegyenlített állásban hamar végzett, majd Benkő szép játszmát nyert. Barcza Gedeontól elpártolt a szerencse: jól tartotta az egyensúlyt és egy apró figyelmetlenség után , hibázott és vesztett. A döntés Portischra maradt aki kedvezően állt de a végén kölcsönös időzavarban több hiba után függőben maradt a játszma. A döntés másnapra maradt, addigra kiderült hogy nem nyerhető a játszma. Döntetlen, a bronzérem a mienk de holtversenyben a jugoszlávokkal...
09243.jpgA kép a versenytermet mutatja és a Szovjet - argentin találkozót.
Bán Jenő beszámolója az utolsó fordulóról olyan rövid hogy - akarva-akaratlanul is- a csalódottság csendül ki belőle... " A magyar csapat a döntetlennel is sokat nyert: egy szintre került a világ másodiknak elismert sakk-nagyhatalmával és régi dicsőségeinkhez mindenben méltó , kiváló helyezést harcolt ki a sakktörténelem legnépesebb rekord olimpiáján!..."
09244.jpg09245.jpgA moszkvai éjszaka fényárban búcsúzik a sakkolimpiától...